skip to Main Content
Lagerbolagonline » Växel: 060-16 81 50     Lagerbolag: 060-16 81 70 info@bolagsratt.se

Kontakta oss

Jurister

Anders Larsson

Anders Larsson
Jurist
, VD
Direkt 060-16 81 51
Mobil 070-211 76 74
anders.larsson@bolagsratt.se
Född: 1963 i Sundsvall
Utbildning:
Uppsala universitet (jur kand 1990)
Erfarenhet:
PRV:s Bolagsavdelning 1991-1993
Kommissionären för Aktiebolagsärenden 1993-2002
Bolagsrätt Sundsvall 2002

Fredrik Lovén

Fredrik Lovén
Jurist
Direkt 060-16 81 52
Mobil 070-385 10 90
fredrik.loven@bolagsratt.se
Född: 1967 i Malmö
Utbildning:
Stockholms universitet (jur kand 1994)
Erfarenhet:
PRV:s Bolagsavdelning 1995-1998
Länsrättsnotarie, Länsrätten i Västernorrlands län 1998-2000
Kommissionären för Aktiebolagsärenden 2000-2003

Totte Dahlin

Totte Dahlin
Jurist
Direkt 060-16 81 53
Mobil 070-319 81 53
totte.dahlin@bolagsratt.se
Född: 1974 i Härnösand
Utbildning:
Uppsala universitet (fil kand i företagsekonomi 1999)
Uppsala universitet (jur kand 2000)
Erfarenhet: Riksrevisionsverket 1999-2000
Bolagsverket 2000-2005

Marina Jonsson

Marina Jonsson
Jurist, kontorschef
Direkt 060-16 81 54
Mobil: 070-109 37 06
marina.jonsson@bolagsratt.se
Född: 1967 i Glommersträsk
Utbildning:
Uppsala universitet (jur kand 1992)
Erfarenhet:
Länsrätten i Gävleborgs län 1992
Bolagsverket 1993-2010

Andreas Lundström

Andreas Lundström
Jurist
Direkt 060-16 81 75
Mobil 070-516 81 75
andreas.lundstrom@bolagsratt.se
Född: 1991 i Sundsvall
Utbildning:
Umeå universitet (juristexamen 2016)
Erfarenhet:
Handläggare Bolagsverket 2010-2011 samt sommaren 2012
Sommarnotarie Överklagandenämnden för Studiestöd 2013
Sommarnotarie Skatteverket 2014
Bolagsrätt Sundsvall 2015

Emilia Wallin

Emilia Kruse
Jurist

Föräldraledig
info@bolagsratt.se

Jesper Westerberg

Jesper Westerberg
Jurist
Mobil 073-069 55 77
jesper.westerberg@bolagsratt.se
Född: 1998 i Övertorneå
Utbildning:
Umeå universitet (juristexamen 2023)
Erfarenhet:
Handläggare Bolagsverket 2017-2018 samt sommaren 2019
Sommarnotarie Bolagsverket 2020 och 2021
Bolagsrätt Sundsvall 2022

Assistenter

Mari Kovaniemi

Mari Kovaniemi
Assistent, lagerbolag
Direkt 060-16 81 57
mari.kovaniemi@bolagsratt.se
Född: 1979 i Botkyrka
Erfarenhet:
Handläggare på PRV:s Bolagsavdelning 2002-2003
Bolagsrätt Sundsvall 2004

Olina Wåhlstedt

Olina Wåhlstedt
Assistent, lagerbolag
Föräldraledig
info@bolagsratt.se

Matilda Sjödin

Matilda Sjödin
Assistent, lagerbolag
Direkt 060-16 81 78
matilda.sjodin@bolagsratt.se
Född: 1996 i Sundsvall
Erfarenhet:
Servicebranschen 2015-2019
Randstad 2019
Bolagsrätt Sundsvall 2020

Carolina Bjarnhagen

Carolina Bjarnhagen
Assistent, lagerbolag
Direkt 060-789 33 02
carolina.bjarnhagen@bolagsratt.se
Född: 1990 i Motala
Utbildning: Kandidatexamen i Information och PR, Mittuniversitetet 2014-2018
Erfarenhet: Serviceyrke 2009 – 2013
Bolagsverket 2019-2020
Bolagsrätt Sundsvall 2020

Andreas Ottosson

Andreas Ottosson
Assistent lagerbolag

Direkt 060-16 81 71
andreas.ottosson@bolagsratt.se
Född: 1996 i Sundsvall
Erfarenhet:
Servicebranschen 2014-2016
Nordea Bank AB 2016-2021
Bolagsrätt Sundsvall 2021

Alina Nybjörk

Alina Nybjörk
Assistent lagerbolag

Direkt 060 16 81 56
alina.nybjork@bolagsratt.se
Född: 1999 i Sundsvall
Erfarenhet:
Skandinaviska Enskilda Banken AB 2018-2021
Bolagsrätt Sundsvall 2021

Anna Spjut

Anna Spjut
Assistent lagerbolag
Direkt 060-16 81 77
anna.spjut@bolagsratt.se
Född: 1989 i Sundsvall
Erfarenhet:
Servicebranschen 2008-2014
Vården 2015-2022
Bolagsrätt Sundsvall 2022
Utbildning: Programmet för psykisk hälsa/ohälsa, Mittuniversitetet 2014-2016

Julia Arnfridsdotter

Julia Arnfridsdotter
Assistent lagerbolag
Direkt 060-789 33 03
julia.arnfridsdotter@bolagsratt.se
Född 2000 i Sundsvall
Erfarenhet: Bolagsrätt Sundsvall 2016

Emelie Bergh

Emelie Bergh
Gruppchef
Mobil 073-068 76 85
emelie.Bergh@bolagsratt.se
Född 1996 i Degerfors
Erfarenhet:
Bolagsverket 2015
Bolagsrätt Sundsvall 2015-2021
Försäkringsbranschen 2021-2022
Bolagsrätt Sundsvall 2022

Ekonomi

Corina Dahlqvist

Corina Dahlqvist
Snabbavveckling, Ekonomi, Br-Bud
Direkt 060-16 81 55
Mobil 073-068 45 82
corina.dahlqvist@bolagsratt.se
Född 1980 i Örnsköldsvik
Utbildning:
Ekonomi Mittuniversitetet
Erfarenhet:
Casino Cosmopol 2001-2008
Hotellbranschen 2008-2012
Assistent IL Recycling 2012-2014
Ekonomiassistent SCA 2014-2016
Bolagsrätt Sundsvall 2017

Wendy Merino

Wendy Merino
Ekonomiansvarig, HR-ansvarig
Direkt 060-16 81 72
Mobil 073-081 30 44
wendy.merino@bolagsratt.se
Född: 1982 i Lima, Peru
Erfarenhet:
Redovisningskonsult Contrado redovisning 2011-2017
KPMG 2017-2018
Bolagsrätt Sundsvall 2018

Paralegals

Emma Wik

Emma Wik
Gruppchef
Direkt 060-16 81 58
Mobil 070-316 81 58
emma.wik@bolagsratt.se
Född: 1989 i Härnösand
Utbildning:
Yrkeshögskolan Mitt (paralegal 2017)
Erfarenhet:
Servicebranschen 2008-2017
Bolagsrätt Sundsvall 2017

Camilla Biström

Camilla Biström
Paralegal
Direkt 060-789 33 01
Mobil 072-724 81 24
camilla.bistrom@bolagsratt.se
Född: 1980 i Norsjö
Erfarenhet:
Servicebranschen 1996-2004
Bolagsverket 2005-2008
PwC för Aktiebolagsärenden 2008-2018
Aspia för Aktiebolagsärenden 2018-2020
Bolagsrätt Sundsvall 2020

Evelina Sjöstedt

Evelina Sjöstedt
Paralegal
Direkt 060-789 33 06
Mobil 070-379 33 06
evelina.sjostedt@bolagsratt.se
Född: 1992 i Vilhelmina
Utbildning:
Yrkeshögskolan Mitt (paralegal 2017)
Erfarenhet:
Hovrätten för nedre Norrland 2012-2017
PwC för Aktiebolagsärenden 2017-2018
Aspia för Aktiebolagsärenden 2018-2019
Försäkringskassan 2019-2021
Bolagsrätt Sundsvall 2021

Viktor Bergman Gullmark

Viktor Bergman Gullmark
Paralegal
Direkt 060-16 81 73
Mobil 072-516 81 73
viktor.bergman.gullmark@bolagsratt.se
Född: 1995 i Sundsvall
Erfarenhet:
Bolagsverket 2017-2018
Bolagsrätt Sundsvall 2019

Therese Vestberg

Therese Vestberg
Paralegal
Direkt 060-789 33 05
Mobil 073-789 02 70
therese.vestberg@bolagsratt.se
Född: 1985 i Sundsvall
Utbildning:
Yrkeshögskolan Mitt (paralegal 2018-2020)
Erfarenhet:
Servicebranschen 2005-2018
Söderberg & Partner 2020-2021
Bolagsrätt Sundsvall 2021

Linn Engman

Linn Engman
Paralegal
Direkt 060-789 33 04
Mobil 073-061 31 34
linn.engman@bolagsratt.se
Född: 1998 i Sundsvall
Utbildning:
Yrkeshögskolan Mitt (Paralegal 2020-2022)
Erfarenhet Kuusakoski Recycling 2017-2020
Bolagsrätt Sundsvall 2022

Andreas Persson

Andreas Persson
Paralegal
Mobil 073-744 58 08
andreas.persson@bolagsratt.se
Född 1984 i Sundsvall
Utbildning:
Nationalekonomi A, Mittuniversitetet Sundsvall 2006
Erfarenhet:
Handelssektorn 2003-2006
Bolagsverket 2007-2022
Bolagsrätt Sundsvall 2022

Back To Top